برنامه مدیریت رمزعبور چیست؟

برنامه مدیریت رمز عبور

نرم افزار مدیریت رمز عبور یک برنامه کاربردی است که اطلاعات کاربری آنلاین را ذخیره و مدیریت میکند و می توان آن را نوعی طاق (vault) در نظر گرفت که رمزهای عبور را به طور ایمن نگه می دارد. به علاوه برنامه مدیریت رمز عبور دسترسی به سایت ها و برنامه های کاربردی را ساده تر می کند زیرا به صورت خودکار اطلاعات ورود به سیستم را وارد میکند.

تمام کسانی که از یک کامپیوتر یا تلفن همراه هوشمند استفاده می کنند به احتمال زیاد با جابجایی بین برنامه ها و وب سایت ها در طول روز درگیر هستند. یکی از دلایل محبوبیت برنامه های مدیریت رمز عبور این است که در اکثر موارد به خاطر نمی آورید که کدام اعتبارنامه مربوط به کدام سامانه یا وب سایت است. در واقع با برنامه مدیریت رمز عبور افراد به جای مدیریت چندین اعتبارنامه تنها لازم است یک رمز عبور را به خاطر بسپارند.

این موضوع کاربران را تشویق به استفاده از رمزهای عبور پیچیده می کند. به عبارت دیگر زمانی که تنها لازم است کاربران یک رمز عبور را به خاطر بسپارند، احتمال کمتری وجود دارد که از رمزهای عبور ساده و قابل حدس استفاده کنند. با این وجود با برنامه مدیریت رمز عبور از دست دادن یا دسترسی هکرها در یک لحظه به تمام اعتبارنامه های ورود به سیستم شما ساده تر است. بنابراین، با وجود اینکه بسیاری از افراد و سازمان ها برنامه های مدیریت رمزعبور را مفید می دانند مهم است که بپرسیم “برنامه های مدیریت رمز عبور چقدر ایمن هستند و چه جایگزین هایی دارند؟”

چرا به برنامه مدیریت رمز عبور نیاز داریم؟

افراد اغلب نگران فراموش کردن گذرواژه های خود هستند و در نتیجه برخی از شیوه های ناامن را برای به خاطرسپاری آنها در پیش می گیرند. یک گزارش نشان داده است که 34 درصد از کاربران از رمزهای عبور یکسانی برای چندین حساب استفاده می کنند، 2 درصد از آنها رمزهای خود را روی کاغذ یادداشت کرده و 17 درصد آنها رمزهای عبور را بر روی تلفن همراه یا رایانه خود ذخیره می کنند. همچنین هر فرد باید به طور متوسط روزانه 10 رمز عبور را به خاطر سپرده و به طور متوسط سه رمز عبور را در یک ماه فراموش می کند.

این موضوع نه تنها برای افراد، بلکه برای سازمان هایی که در آنها کار می کنند مشکل ساز است. بر اساس گزارش بررسی های نقض داده های Verizon هشتاد و یک درصد از تخلفات مربوط به هک در سال 2018 ناشی از گذرواژه های ضعیف، سرقت شده یا استفاده مجدد از گذرواژه ها بوده است. نتایج یک نقض داده می‌تواند فاجعه‌ بار باشد. به طور میانگین هزینه یک رکورد به ‌سرقت ‌رفته ۱۴۸ دلار است در حالی که کل هزینه یک نقض داده‌ به طور متوسط ۳.۸۶ میلیون دلار است.

با در نظر گرفتن همه موارد گفته شده، واضح است که افراد و سازمان ها به طور یکسان به راهکارهای بهتری برای ذخیره گذرواژه های خود و همچنین درک بیشتر نحوه ذخیره ایمن رمزهای عبور خود نیاز دارند.

انواع برنامه های مدیریت رمز عبور

برنامه مدیریت رمز عبور مبتنی بر دسکتاپ

این برنامه ها با ذخیره داده ها به صورت محلی در یک دستگاه، امکان ذخیره رمز عبور امن را ارائه می دهند. با استفاده از یک برنامه مدیر رمز عبور آفلاین، کاربران نمی توانند از دستگاه دیگری به اعتبارنامه ها دسترسی داشته باشند. همچنین در صورت گم شدن دستگاه، رمزهای عبور نیز از بین می روند.

برنامه مدیریت رمز عبور مبتنی بر ابر

این برنامه ها کلمه عبور رمز شده را به طور ایمن در فضای ابری بر روی شبکه سرویس دهنده ذخیره می‌کنند. این برنامه ها در اشکال مختلفی مثل افزونه مرورگر، برنامه‌های دسکتاپ یا برنامه‌های تلفن همراه وجود داشته و کاربران را قادر می‌سازند تا به رمز عبور امن خود از هر دستگاهی دسترسی داشته باشند.

برنامه مدیریت رمز عبور چگونه کار می کند؟

کاربران به احتمال زیاد با برنامه های رمز عبور مبتنی بر ابر در مرورگرهای خود که برای Chrome ، Edge ، Firefox ، Safari و سایر مرورگرها در دسترس هستند آشنا هستند. نحوه استفاده از یک برنامه مدیریت رمز عبور بسته به ارائه دهنده آن متفاوت است. اما به طور کلی، همه آنها از کاربران می خواهند که قبل از افزودن اعتبارنامه خاص برای ورود به برنامه کاربردی یا سامانه، یک رمز عبور اصلی ایجاد کنند. در طول یک نشست وارد سیستم شده و برنامه مدیریت رمز عبور انتخابی شما به صورت خودکار اعتبارنامه های موردنیاز را وارد می کند. با این حال، هر بار که به رایانه خود وارد می شوید، رمز عبور اصلی شما باید دوباره وارد شود.

برخی از برنامه های تلفن همراه مبتنی بر ابر به کاربران این امکان را می دهند که با استفاده از رمز عبور اصلی یا بیومتریک مانند اثر انگشت یا Face ID وارد سیستم شوند. این برنامه های مدیریت رمز عبور همچنین می توانند اعتبارنامه ها را به صورت خودکار وارد کرده و بنابراین لازم نیست کاربر رشته های پیچیده حروف و اعداد را تایپ کند.

انواع مختلف برنامه های مدیریت رمز عبور به روش های مختلفی کار می کنند. به عنوان مثال، برخی از آنها داده‌ها را روی یک دستگاه قبل از آپلود کردن آن به صورت آنلاین رمزگذاری کرده در حالی که برخی دیگر این کار را نمی‌کنند. بسیار مهم است که بدانید برنامه مدیریت رمزعبور موردنظر شما اطلاعات را چگونه ذخیره می‌کند، به خصوص زمانی که از ویژگی پر کردن خودکار (autofill) برای داده‌های حساس استفاده می‌کند.

مزایا و معایب برنامه مدیریت رمز عبور

برای هر برنامه مدیریت گذرواژه نکات مثبت و منفی وجود دارد که ممکن است شما را در انتخاب امن ترین راه ایمن سازی گذرواژه ها مردد کند. برای کمک به تصمیم گیری، در ادامه مزایا و معایب دستگاه های ذخیره رمز عبور و نرم افزارهای حفاظتی را بیان کرده ایم.

مزایا

فقط یک گذرواژه:

کاربران نیازی ندارند که برای هر برنامه و خدماتی که استفاده می کنند، اطلاعات ورود به سیستم را حفظ کنند و تنها یک رمز عبور قفل طاق رمزعبور آنها را باز می کند.

تولید گذرواژه

بسیاری از برنامه های مدیریت رمز عبور می توانند رمزهای عبور بسیار ایمن را برای برنامه های شخصی ایجاد کنند، بنابراین از دست دادن یک اعتبارنامه به معنای از دست دادن همه آنها نیست.

هشدارها

برخی از نرم افزارهای مدیریت رمز عبور می توانند به کاربران در مورد تلاش های احتمالی فیشینگ هشدار داده و اطمینان حاصل کنند که آنها از ایمیل ها و وب سایت های جعلی مخرب در امان هستند.

دسترسی آسان

برنامه های مدیریت رمز عبور با ذخیره و پر کردن خودکار اطلاعات ورود به سیستم و اطلاعات شخصی، دسترسی سریع به حساب های آنلاین را فراهم می کنند.

 

همگام سازی دستگاه

اکثر برنامه های مدیریت رمز عبور به خوبی می توانند اطلاعات ورود به سیستم را در سیستم عامل های مختلف و چندین دستگاه به اشتراک بگذارند.

حفاظت

از آنجا که برنامه های مدیریت رمز عبور برای هکرها سرقت اعتبارنامه را دشوارتر می کنند، در نتیجه از هویت کاربر محافظت می کنند.

معایب

مدیریت

در تنظیمات شرکتی، برنامه های رمز عبور می توانند برای سرپرستان فناوری اطلاعات مشکل ساز باشند، زیرا نمی توانند دسترسی به این اطلاعات را مدیریت کنند. هر رمز عبور می تواند یک نقطه ضعف در سیستم دفاع امنیتی یک سازمان بوده و سطح حمله آن را افزایش دهد.

حفاظت از رمز عبور

در حالی که استفاده از برنامه مدیریت رمز عبور گامی در جهت درست است، گذرواژه ها به طور طبیعی در برابر فیشینگ و حملات بروت فورس آسیب پذیر هستند. به طور کلی استفاده از کلمه عبور یک عمل ذاتاً نا امن است.

جایگزین های ایمن تر برای برنامه مدیریت رمز عبور

برای کاربران اهمیت دارد که  آیا یک برنامه مدیریت رمز عبور برای ایمن نگه داشتن حساس ترین داده های آنها کافی است یا خیر . اگر استفاده از این روش ایمن به نظر نرسد، راه کارهای زیر جایگزین مناسبی است:

احراز هویت یکپارچه (SSO)

احراز هویت یکپارچه متکی بر هویت فدراسیونی است که خصیصه های کاربران را در سیستم های مورد اعتماد و مستقل به اشتراک می گذارد.کاربرانی که یک سیستم به آن ها اعتماد کرده است قادر به دسترسی به سایر سیستم هایی هستند که با آن سیستم در ارتباط هستند . این امر نیاز به انتقال رمزهای عبور بین سیستم ها را برطرف کرده و کاربران را ملزم به استفاده از تنها یک مجموعه اعتبار برای ورود به برنامه ها، فایروال ها، VPN ها ، شبکه های wifi و موارد دیگر می کند. SSO همچنین از طریق احراز هویت قوی، تجربه ای مناسب برای کاربران ایجاد می کند.

علاوه بر این، SSO مدرن دید شفافی به تیم های IT به ازای هر درخواست ورود می دهد. این مهم باعث می شود هویت هر کاربر ، آدرس IP ، دستگاه و مرورگری را که استفاده کرده ، و زمان و مکان آخرین ورود وی را بدانند. با استفاده از این مورد ، فناوری اطلاعات می تواند سیاست های امنیتی مورد نیاز خود را طراحی نماید. به عنوان مثال ، آنها می توانند SSO را با احراز هویت چند عاملی ترکیب کرده و تلاش های مشکوک برای ورود به سیستم را پرچم گذاری کنند، و عامل دیگری را از کاربر بخواهند و بدین وسیله از دسترسی سارقین رمز عبور جلوگیری کنند.

احراز هویت بدون رمز عبور

به جای وارد کردن رمز عبور، کاربران می توانند هویت خود را با استفاده از برنامه های احراز هویت تلفن همراه، توکن های سخت افزاری، رمز عبور یکبار مصرف و اطلاعات بیومتریک تأیید کنند. این امر احتمال فیشینگ و سایر تهدیدات رمز عبور مانند حمله مرد میانی و حملات بازپخش را کاهش داده و احتمال از دست دادن یا فراموش کردن رمز عبور کاربران را از بین می برد. همچنین احراز هویت بدون رمز عبور با حذف مسئولیت نگهداری و مدیریت رمزهای عبور زیاد ، تجربه کاربری بهتر را تضمین می کند و بار را از روی دوش تیم های فناوری اطلاعات کم می کند.

با این که استفاده از برنامه مدیریت رمز عبور گامی در جهت افزایش امنیت است، اما گذرواژه ها ذاتاً خطرناک هستند. همه کاربران و کسب و کارها باید به راهکارهایی فراتر از چگونگی ذخیره ایمن گذرواژه ها توجه کرده و از احراز هویت یکپارچه (SSOاحراز هویت چند عاملی (MFA)  و دیگر روش های تأیید هویت استفاده کنند که به آنها امکان می دهد استفاده از گذرواژه ها را به طور کامل از بین ببرند.

1 نظر

پیام بگذارید

© تمامی حقوق برای شرکت دانش بنیان آتین محفوظ است.