امنیت داده ها چیست؟

امنیت داده ها (Data Security)

به احتمال زیاد شما هم در دوران کودکی صاحب دفتر خاطراتی بوده اید که قفل داشت و معمولا در جایی آن را پنهان می کردید. زیرا مطالب داخل دفتر کاملا شخصی بود و شما علاقه ای نداشتید که کسی از افکار و احوالات شما با خبر شود.

کارهایی که شما برای حفظ امنیت دفتر خاطرات خود انجام می دادید یعنی قفل کردن، پنهان کردن و یا استفاده از کدهای مخفی همگی شکلی از امنیت داده ها بوده است. در واقع این کار همان اصولی است که امروزه سازمان ها و شرکت ها برای ایمن نگه داشتن امنیت داده های خود رعایت می کنند. اما با توجه به اینکه نمی توان داده های شرکت را به آن معنا فقط قفل یا در جایی پنهان کرد در ادامه به تعریف امنیت داده ها می پردازیم تا متوجه شویم امروزه امنیت داده ها در کسب و کار به چه معناست.

امنیت داده ها به چه معناست؟

تعریف امنیت داده ها گسترده است. امنیت داده در واقع به معنای محافظت از داده ها در برابر دسترسی غیر مجاز ، استفاده ، تغییر ، افشا و تخریب امنیت شبکه ، امنیت فیزیکی و امنیت اسناد است.

به دور از یک فرآیند واحد و یکپارچه، امنیت داده ها شامل مجموعه ای گسترده و پیچیده از راه حل ها برای مجموعه ای گسترده و پیچیده از مشکلات است که می تواند هنگام تلاش برای تامین اطلاعات به وجود آید.

امنیت داده ها می تواند هم شامل حفاظت از مکان فیزیکی شما از طریق قفل و دوربین های امنیتی برای جلوگیری از افراد مزاحم و هم تامین امنیت مانند حفاظت توسط رمز عبور یا احراز هویت چند عاملی باشد.

احراز هویت چند عاملی برای ایجاد یک لایه حفاظتی اضافه علاوه بر رمز عبور، کاربر را ملزم به وارد کردن یک کد امنیتی ارسال شده به دستگاه کاربر می کند. اگر یک هکر رمز عبور را حدس بزند ، باید دستگاه فیزیکی شما را نیز برای بازیابی کد ارسالی برای شما و ورود به سایت داشته باشد.

تعریف امنیت داده می تواند شامل آزمایش ویژگی های جدیدی مانند FaceID شرکت اپل برای دستگاه های تلفن همراه یا به روزرسانی های ساده سیستم های قدیمی برای اعمال وصله های امنیتی در نرم افزار شما باشد.
برای افراد، امنیت داده می تواند به صورت اقدامات احتیاطی مانند پشتیبان گیری از دستگاه های مورد استفاده به صورت منظم و ایجاد رمزهای عبور پیچیده و طولانی باشد.

اما در مورد سازمان ها و شرکت ها، امنیت داده ها اغلب نیاز به تامل و توجه بیشتری دارد.

ملاحظات کلیدی امنیت داده ها برای سازمان ها و شرکت

در مورد سازمان ها و شرکت ها معیارهای دیگری وجود دارد که باید پیش از اجرای سیاست ها و رویه های جدید امنیت داده ها در مورد آن ها فکر کرد. از جمله:
 • سازمان شما در چه مقیاس و اندازه ای است؟
 • شرکت شما کجا واقع شده است؟ (آیا در یک مکان فیزیکی هستید یا به عنوان یک تیم به صورت دورکار مشغول به فعالیت هستید؟)
 • در چه حوزه ای مشغول به فعالیت هستید؟
 • چه دستگاه هایی را نیاز است ایمن کنید؟ (دسکتاپ ، تبلت ، دستگاه تلفن همراه و …)
 • چه کسانی باید به چه داده هایی دسترسی داشته باشند؟
 • تیم داخلی شما چقدر می تواند وقت و تلاش خود را صرف امنیت کند؟
 • در حال حاضر سطح تخصص شما در زمینه امنیت داده چقدر است؟

استفاده از تعریف امنیت داده به عنوان مجموعه ای از لایه ها که از اطلاعات حساس شما مانند داده های شخصی مشتریان جدید محافظت می کنند ، به شما کمک می کند تا درک کنید چگونه می توانید کل سازمان خود را در برابر کاربران غیر مجاز محافظت کنید.

اقدامات مختلفی وجود دارد که می توانید برای محافظت و ایمن سازی اطلاعات دیجیتالی شرکت خود انجام دهید ، که همه زیر چتر “امنیت داده” قرار دارند. اما بهتر است به جای استفاده از روش DIY یا تکه تکه ، پس از بررسی نیازهای خود با انجام اقدامات جامع تر ، اطمینان حاصل کنید که بخش های مهم را از دست نخواهید داد.

بهترین روش ها برای حفظ امنیت داده ها چیست؟

راه حل جامع امنیت داده از بخش های مختلفی تشکیل شده است. آنچه در این مقاله گفته می شود به معنای تفکیک گام به گام همه آن کارهایی نیست که برای ایجاد امنیت کامل داده ها باید انجام دهید. بلکه یک نمای کلی از اقدامات مهمی است که گرد هم می آیند و پایه خوبی برای امنیت داده ها ایجاد می کنند. اینکه بهترین روش برای کسب و کار شما چیست به عوامل زیادی از جمله اندازه ، صنعت ، مکان و ابزارها و سیاست های موجود بستگی دارد.

امنیت اطلاعات

با محدود کردن دسترسی به اسناد حساس ، هویت خود را مدیریت کنید.

با طبقه بندی اینکه چه اطلاعاتی را چه افرادی بر اساس شناسه کاربری خود می توانند ببینند می توان دسترسی به اطلاعات حساس را مدیریت کرد. این موضوع میزان خسارتی که در صورت سرقت نام کاربری یا اطلاعات لازم برای ورود به سیستم به شما وارد می شود را محدود می کند. آتین مجوزهای دسترسی مختلفی را بر اساس نوع کاربر ایجاد کرده است و این یک نکته اساسی برای دستیابی به یک سیاست امنیتی خوب برای داده ها است.

رمزنگاری

یکی از بهترین ابزارهایی است که برای ایمن نگه داشتن داده ها در دست داریم. اغلب ، ابزارهای نرم افزاری که برای کسب و کار خود استفاده می کنید دارای نوعی قابلیت رمزنگاری هستند که این نقطه خوبی برای شروع است. به عنوان مثال سرویس پشتیبان گیری از اطلاعات شما باید بتواند داده ها را برای شما رمزگذاری کند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که لایه انتقال اطلاعات را رمزگذاری می کنید تا یک لایه امنیتی دیگر به هر اطلاعاتی که می فرستید اضافه شود. رمزنگاری فرایندی است که طی آن داده های ساده خود را به یک کد مخفی تبدیل می کنید.

محافظت از داده های کاربر در منبع

هنگامی که مشتریان و کارمندان برای اولین بار (یا دفعات مکرر) وارد سیستم می شوند ، می توانید اطلاعات لازم برای ثبت نام آنها را با روش های احراز هویت ایمن مانند سوشال لاگین تأیید و ایمن کنید. این مورد باعث ساده سازی فرایند ثبت نام و کاهش ریسک ریزش کاربران می شود. به علاوه با مدیریت متمرکز داده ها در یک پایگاه داده واحد به جای استفاده از چند پایگاه داده، احتمال از دست رفتن اطلاعات کاهش می یابد.

خودتان را برای استفاده از دستگاه های موبایل در محیط کار آماده کنید.

با افزایش کاربرد دستگاه های موبایل در محیط کار سطح تهدیدات امنیتی افزایش می یابد. در این راستا نیاز به یک برنامه مدون برای امنیت موبایل احساس می شود. این مورد نیازمند انجام یک سری اقدامات اجباری توسط کارمندان سازمان مانند عدم اتصال به وای فای عمومی و نصب آنتی ویروس بر روی دستگاه های موبایل است.

آمادگی برای تهدیدها

سیستم خود را تست کنید. بهترین دفاع حمله است و بهترین حمله برای بازگردانی امن داده ها این است که اطمینان حاصل کنید که داده ها از بین نمی روند. این کار را می توانید با اختصاص یک تیم داخلی یا همکاری با یک تیم خارجی برای تست فشار بر روی سیستم خود انجام دهید.

کارمندان خود را آموزش دهید. حملات رایج امنیت داده ها مانند ایمیل های فیشینگ و تله های USB ، کارمندانی را هدف قرار می دهند که از خطرات آن اطلاع ندارند و مراقب خود نیستند. انتشار نکات روزمره مانند نکات Wombat Security یا اجرای دوره های آموزش مجازی می تواند تا حد زیادی در کاهش این خطرات کمک کند.

یک برنامه مدیریت حوادث داشته باشید. وقتی می فهمید امنیت شرکت شما به خطر افتاده است ، نباید وحشت کنید. داشتن یک پروتکل جامع می تواند استرس شما را کاهش داده و آسیب وارد شده را محدود کند. واحد فناوری اطلاعات باید از کارهایی که لازم است در این مواقع انجام دهد آگاه باشد ، اما شما همچنین باید راهنمایی هایی برای مدیریت ، اطلاع رسانی به کارمندان و مراحل بعدی برای بازیابی اطلاعات ایجاد کنید.

در صورت خراب شدن سیستم ها و یا وقوع سناریوی ناخوشایندی که اطلاعاتی که نیاز دارید را حذف کرده یا به خطر انداخته است ، یک برنامه بازیابی اطلاعات امن مورد نیاز است. برای بسیاری از تیم ها ، این به معنای داشتن نسخه پشتیبان از داده هایی است که مرتباً به روز می شوند. خود نسخه پشتیبان باید محافظت شود و همچنین باید از سایر اطلاعات شما جدا باشد.

امنیت داده ها

حذف اطلاعات

بدانید که چگونه و چه وقت باید اطلاعات را پاک کنید.

هنگامی که لازم است اطلاعتی را پاک کنید، باید بدانید که چگونه می توان به درستی آنها را حذف کرد. وقتی که می خواهید اطلاعات حساسی که روی کاغذ نوشته شده اند را دور بیندازید ، آن را خرد می کنید یا کارت های اعتباری خود را پس از سرقت غیر فعال می کنید. در مورد داده های دیجیتالی نیز همین طور است. باید اطمینان حاصل کنید که وقتی اطلاعات را پاک می کنید ، آنها واقعاً از بین رفته اند و در جایی باقی نمی مانند که به شما آسیب بزنند.

نسخه های فیزیکی را فراموش نکنید.

اگر نسخه پشتیبان شما روی کاغذ است ، در یک درایو نگهداری می شود، بر روی دیسک گردان ذخیره شده است و یا بر روی هر چیز دیگری که فیزیکی و کاملا جدا از سیستم های دیجیتال شما است، آن ها را فراموش نکنید. وقتی اطلاعات دیجیتالی را حذف می کنید ، مطمئن شوید که بخشی از این فرآیند دوباره بررسی می شود تا ببینید آیا آن اطلاعات همتای فیزیکی دارد یا خیر و در صورت وجود آنها را هم از بین می برید.

خطرات مرتبط با عدم انطباق با قوانین

قوانین و مقرراتی بر نحوه استفاده شما از داده های کسب و کارتان حاکم است که می توانند در کاهش ریسک به شما کمک کنند. به خصوص اگر با اطلاعات حساس سر و کار دارید ، نگاه به این قوانین و دستورالعمل ها به شما کمک می کند تا درک بهتری از آنچه برای شرکت شما مناسب است ، ایجاد شود.

با رعایت استانداردهای باز همچنین می توانید خطرات انطباق را کاهش دهید. از رهنمودهای مدیریت هویت و دسترسی پیروی کنید که با هدف افزایش سطح ایمنی و مسئولیت پذیری طراحی شده اند. به عنوان مثال آتین با پیاده سازی کاملا استاندارد پروتکل هایی مانند OpenID Connect اقدامات لازم را برای ایمن نگه داشتن اطلاعات شما انجام داده است.

برای اطمینان از اینکه در معرض کمترین خطر ممکن هستید، به قوانین حفاظت اطلاعات مرتبط با حوزه کاری خود و بهترین روش های استفاده شده در برقراری امنیت کسب و کارهای مشابه خود توجه نمایید. این موضوع تا حد زیادی به نوع کسب و کار و حوزه کاری شما وابسته است و باید اطمینان حاصل شود که امنیت داده های شما تا حد ممکن تامین شده است.

اهمیت امنیت داده در تلفن های همراه

در نیمه اول سال 2018 ، حملات تلفن همراه به 150 میلیون نفر رسیده است. و پیش بینی شده که این حملات هر سال 24 درصد افزایش می یابد.

به همین دلیل ، نیاز به راه حل های بهتر برای امنیت داده های تلفن همراه ضروری است.

تعداد کاربران تلفن همراه که در حال حاضر بیش از 3 میلیارد نفر هستند ، تا سال 2021 بالغ بر 3.8 میلیارد نفر است. این امر باعث ایجاد سطح عظیمی برای حملات در چند سال آینده می شود.

چندین اقدام که می توانید برای افزایش امنیت داده های تلفن همراه خود انجام دهید عبارتند از :

 • برای حافظت در برابر تهدیدات نرم افزارهای جاسوسی ، به طور مرتب همه برنامه های خود را به روز رسانی کنید.
 • برنامه های غیرفعال خود را حذف کنید. (ارائه دهندگان خدمات می توانند دسترسی به آنها را به دلیل نقض امنیت به حالت تعلیق درآورند یا از بین ببرند.)
 • قبل از بارگیری برنامه های جدید ، لیست مجوزها و دسترسی های درخواستی را بررسی کنید. (اگر این موارد بسیار تهاجمی به نظر می رسد ، کارمندان باید از بارگیری صرف نظر کنند زیرا ممکن است شامل بدافزار موبایل باشد).
 • رمزهای عبور منحصر به فردی برای هر حساب جدید تلفن همراه ایجاد کنید. هرگز برای ورودهای استاندارد از پیش فرض استفاده نکنید.
 • برای محدود کردن دسترسی ، از برنامه های ارتباطی که لایه انتقال داده را رمزگذاری می کنند استفاده کنید.
 • برای دسترسی به ابزارهای داخلی به احراز هویت دوعاملی نیاز دارید.
 • اطمینان حاصل کنید که کارمندان کاملا می دانند که چگونه از راه دور به دستگاه های خود دسترسی پیدا کنند. اگر دستگاهی گم شده یا به سرقت رفته باشد ، امکان حذف سریع اطلاعات یا انتقال آن بسیار مهم است.
امنیت داده های تلفن همراه فقط برای تلفن های هوشمند و تبلت ها نیست. در حال حاضر شامل تکنولوژی های دیگری مانند ساعت های هوشمند و سایر ابزارهای مرتبط با افزایش بهره وری در محل کار نیز است. تهدیدهای امنیتی موبایل با رواج بیشتر دستگاه های اینترنت اشیا (IoT) همچنان ادامه خواهد یافت. کسب و کارها برای حفظ امنیت داده های تلفن همراه باید در جریان آخرین روش های موجود باشند.

ایمنی مهمترین مسئله است.

ممکن است ایجاد یک سیاست جامع امنیت داده برای سازمان شما کاری سخت و طاقت فرسا باشد ، اما فراموش نکنید که یکی از مهمترین و ضروری ترین کارهایی است که می توانید برای شرکت و مشتریان خود انجام دهید.

اگر تصمیم به شروع استفاده از مدیریت هویت و دسترسی به عنوان بخشی از یک راه حل جامع برای امنیت داده دارید ، هیچ جایی بهتر از آتین وجود ندارد. ما می توانیم به شما کمک کنیم انواع خطرات مرتبط با انطباق را پوشش دهید ، طبقه بندی داده های خود را مدیریت کرده و اطلاعات کاربر را رمزگذاری کنید.

بدون دیدگاه

© تمامی حقوق برای شرکت دانش بنیان آتین محفوظ است.